رک محفظه ای می باشد که سرور یا تجهیزات شبکه مثل DVR , NVR و سوییچ ، روتر و مودم و …در آن قرار می گیرد و با توجه به نوع رك هم از سرورمحافظت می كند و هم جهت تهویه و جلو گیری از صدمات فیزیكی از جمله ضربه و فشار و كارایی بهتر  آن را در خود جای می دهد .

رک در ۲ نوع دیواری و ایستاده تولید می شود :

رک های دیواری :

رک های دیواری معمولا دارای ارتفاع های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت هستند . یونیت واحد سنجش ارتفاع رک است و معادل ۵/۴۳ میلیومتر می باشد . عمق این رک ها نیز متفاوت می باشد . عمق آنها می تواند ۳۵ ، ۴۵ یا ۶۰ سانتیمتر باشد البته به این نکته دقت کنید که عمق رک های ایستاده کمی بیشتر می باشد . این رک ها برای قرار گیری سوئیچ های کوچک غیر رکمونت برروی دیوار استفاده می شود و عمق آن حداقل ۳۵ سانتیمتر است . رک های ۹ یونیت از تنوع بیشتری برخوردارند و پنل های بغل برخی از آن ها کاملا باز می شود . و امکان دسترسی به رک را از بغل فراهم می کند . برخی نیز امکان چرخش تا ۱۰۰ درجه را داشته وامکان دسترسی به پشت رک را برای کاربر فراهم می آورد . نوع مذکور جهت سوئیچ هایی که ماژول پشت دارند و یا DVR و  NVR  که تمامی فیش های ارتباطی از پشت اتصال می یابند ،استفاده می شود . امکان نصب پاور یونیت های ۳ و ۴ پورت و فن ۱۲ سانتیمتری نیز بر روی رک های دیواری وجود دارد . به تصویر زیر دقت کنید

رک های ایستاده :

در این رکها ، انواع پچ پنل  ، سوئیچ ، سرور ، یو پی اس NVR و DVR به صورت رکمونت  و سایر قطعات از حداقل ۱۶ یونیت را برای مدیریت آسانتر یکجا جمع می نمایند (معمولا به صورت استاندارد رک های ایستاده دارای ۱ عدد فن ۴ عدد چرخ ۴ عدد پایه ثابت و یک بسته پیچ و مهره در داخل خود می باشند).

از بالا و پائین ورودی برای انواع کابل دارند . همچنین از چهار طرف باز می شوند . ارتفاع این رک ها می تواند ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۲ ، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد .و با عمق های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر تولید می شوند . دارای دربهای شیشه ای یا تلقی فریم دار هستند یا پانچی هستند که برای تهویه بهتر به شکل توری است  .رک های عمق ۱۰۰ بیشتر برای سرور های  HP  استفاده میشوند و نکته دیگر اینکه برای آرایش بهتر رک های ایستاده برای اینکه کابل ها را داخل رک بیاورید بهتر است کابل ها را اول داخل باکس گلند خور کشیده و بعد از طریق لوله فلکسی به رک برسانید تا وقتی رک حرکت میکند به کابل ها فشار وارد نشود.

امکان نصب ۱ تا ۴ فن درون این رک ها وجود دارد و بطور پیش فرض دارای فقط یک فن می باشند . پاور ماژولهای ۸ پورت و ۹ پورت افقی درون این رکها نصب می شود ولی در دیتا سنتر ها بسته به نوع و برند رک از پاورماژول های عمودی هم استفاده میشود و نکته دیگر اینکه برای بهتر بودن فضا میتوان از لایت پنل هم استفاده کرد تا وقتی پشت رک قابل رویت نیست با روشن کردن آن واضح تر کار کنیم .