آموزش زدن فیش BNC دوربین مداربسته

همانطور که می دانید در سیستم مداربسته آنالوگ سنتی و HD آنالوگ از کابل کوآکسیال برای ارتباط استفاده می شود. کابل کوآکسیال از طریق فیش BNC به دستگاه یا دوربین مداربسته متصل می شود. فیش BNC دارای انواع متفاوتی می باشد و در اشکال و کیفیت های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع متقاوت این فیش و روش اتصال آن به کابل آشنا نماییم.

انواع فیش BNC دوربین مداربسته

فیش BNC در انواع متفاوتی و با کیفیت ساخت متفاوت در بازار موجود می باشد. از جمله متداول ترین اشکال این فیش می توان به نوع پیچی ، پرسی و لحیمی اشاره کرد. برای اتصال کابل به سیستم مداربسته و انتقال تصویردوربین مداربسته می توان از هر کدام از انواع این فیش استفاده نمود. اتصال و نصب BNC پیچی نسبت به انواع دیگر آن آسان می باشد ولی از استحکام پایینتری نسبت به دو نوع دیگر برخوردار می باشد ولی BNC پرسی علاوه بر نصب آسان از استحکام مناسبی برخوردار می باشد و تنها نیاز به ابزار پرس آن می باشد.

فیش BNC پیچی : ساده ترین روش اتصال کابل به سیستم مداربسته استفاده از بی ان سی پیچی می باشد. در این نوع فیش BNC اتصال کابل با فیش از طریق سفت کردن پیچ برقرار می شود و به سادگی می توان کابل را به فیش متصل نمود.

فیش BNC پرسی : در این فیش اتصال کابل و فیش از طریق پرس کردن قطعات توسط ابزار مخصوص انجام می شود.

فیش BNC لحیمی : در این نوع فیش اتصال کابل و فیش از طریق لحیم کردن انجام می شود.

آموزش لخت کردن کابل RG59 دوربین مداربسته

برای اتصال کابل باید کابل را مطابق اندازه هایی که در شکل مشخص شده است لخت کنید ، اوایل شاید لخت کردن کابل با اندازه های استاندارد برای شما مشکل باشد اما با چند بار انجام اینکار خواهید دید که کار بسیار ساده ای می باشد.

قسمت A به اندازه ۱۳ میلیمتر ، قسمت B به اندازه ۷ میلیمتر و قسمت C به اندازه ۴ میلیمتر توسط سیم لخت کن بریده شود.

آموزش زدن فیش BNC پیچی دوربین مداربسته

ابزار مورد نیاز : پیچ گوشتی چهار سو

در این نوع فیش نیاز به هیچ وسیله و ابزار خاصی نیست و شما می توانید با استفاده از یک پیچ گوشتی اتصال کابل با فیش را برقرار نمایید.

آموزش نصب فیش BNC پیچی :

۱- فیش را باز کنید و قسمت انتهای آن را از کابل رد نمایید.

۲- پیچ فیش را شل کنید و گیره آن را کمی باز کنید .

۳- مغزی را طوری داخل فیش قرار دهید که قسمت شیلد کاملا داخل گیره مخصوص قرار بگیرد و پیچ آن را سفت نمایید.

۴- گیره فیش را سفت کنید و درب فیش را ببندید.

آموزش زدن فیش BNC پرسی دوربین مداربسته

ابزار مورد نیاز : پرس BNC

این نوع فیش BNC نسبت به نوع پیچی از استحکام بالاتری برخوردار می باشد. اتصال این نوع فیش با کابل از طریق ابزار پرس و پرس کردن قطعات انجام می شود. این فیش ها از سه قسمت بدنه اصلی ، حلقه و مغزی تشکیل شده اند.

آموزش نصب فیش BNC پرسی :

۱- کابل را از داخل حلقه فیش عبور دهید.

۲- سپس همانند شکل زیر مغزی فیش را طوری بر روی مغزی کابل قرار دهید که سر فیش به عایق داخلی یا فوم کابل بچسبد.

۳- سپس باید با استفاده از ابزار پرس BNC سر فیش را پرس کنید. برای اینکار از طریق بخش کوچک ابزار که در شکل هم مشخص شده است و برای همین منظور در نظر گرفته شده سر فیش را داخل آن قرار دهید و دسته ها را فشار دهید. سر فیش پرس شده و دسته های پرس باز می شود.

۴- سپس بعد از بلند کردن شیلد و جدا کردن آن از عایق درونی یا فوم ، سر فیش را مطابق شکل زیر داخل بدنه اصلی آن قرار دهید (اگر به درستی اینکار را انجام داده باشید ، نمی توان سر فیش را از آن بیرون کشید). دقت کنید که شیلد مطابق شکل بر روی قسمت انتهایی قرار بگیرد.

۵- حلقه کابل را به سمت بدنی اصلی بکشید و کاملا به بدنه اصلی بچسبانید. سپس با استفاده از ابزار پرس و قسمت مخصوص آن را پرس نمایید.

آموزش زدن فیش BNC لحیمی

ابزار لازم : هویه ، سیم لحیم ، روغن لحیم کاری

اتصال این فیش ها از طریق لحیم کاری با کابل برقرار می شود. این فیش فقط از دو قسمت بدنه و درپوش تشکیل شده است. این فیش ها زمان زیادی برای نصب نیاز دارند و معمولا در پروژه ها کمتر از این روش استفاده می شود ولی نسبت بو نوع پیچی از استحکام بالاتری برخوردار می باشد.

آموزش نصب فیش BNC لحیمی :

۱- فیش را باز کنید و کابل را از قسمت انتهای فیش (درپوش) رد کنید.

۲- همانند شکل زیر کمی گیره شیلد را باز کرده و در صورت نیاز و وجود سوراخ ، شیلد را از سوراخ آن رد میکنیم و مغزی کابل را در قسمت مربوطه قرار می دهیم و گیره را سفت می کنیم.

۳- مغزی را در قسمت مربوطه لحیم نمایید. (می توانید از کمی چسب برق نیز برای جلوگیری از اتصال با بدنه استفاده نمایید).

۴- درپوش فیش را ببندید.